قیمت واقعی منات ترکنمنستان با قیمت رسمی آن متفاوت است. اگر قصد خرید واحد پولی ترکمنستان را دارید حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

قیمت واقعی منات ترکمنستان و راه های خرید و فروش این واحد پول

واحد پول ترکمنستان منات میباشد که بعد از استقلال این کشور از شوروی شکل گرفت  است. قیمت منات ترکمنستان همواره در تغییر بوده است و در کشور های مختلف با نرخ های مختلفی  مبادله میشود. در این نوشتار به معرفی کامل منات ترکمنستان و ارزش انواع اسکناس های قدیمی و جدید آن پرداخته شده است. علاوه بر ترکمنستان واحد پول آذربایجان نیز منات میباشد که با منات ترکمنستان کاملا متفاوت است. اگر قصد تهیه منات آذربایجان  و یا لیر ترکیه را دارید بر روی این لینک آنها کلیک کنید.

فهرست مطالب این مقاله

منات ترکمنستان در گذر زمان

کشور جمهوری ترکمنستان نظام مالی کاملا بسته و کنترل شده ای دارد. طبیعی است که در این نظام بسته و ایزوله نرخ تبدیل منات ترکمنستان نسبت به دلار آمریکا  شدیدا کنترل میشود. این مسئله باعث تفاوت زیاد قیمت منات ترکمنستان در داخل و خارج از این کشور و شکل گیری بازارهای سیاه شده است.

منات قدیمی ترکمنستان

اولین اسکناس منات ترکمنستان در سال 1993 و بعد از استقلال این کشور از روسیه منتشر گردید. در آن زمان ارزش هر منات ترکمنستان معادل 500 روبل روسیه بود. این اسکناس ها شامل یک تا 500 مناتی میشدند که جایگذین روبل روسیه شده بود. دو سال بعد یعنی در سال 1995 با توجه به تورم شدید این اسکناس ها به 1000، تا 10000 منات تبدیل گردید. تمام اسکناس های قدیمی منات ترکمنستان دارای تصویر رئیس جمور سابق این کشور، سپرمراد نیازف میباشند.

10000 منات ترکمنستان
اسکناس قدیمی 10000 منات ترکمنستان

منات جدید ترکمنستان

در سال 2009 اسکناس های جدید منات ترکمنستان با استاندارد های روز منتشر گردید. قیمت هر منات جدید ترکمنستان معادل 5000 منات قدیمی  میباشد. این اسکناس ها در به صورت بک تا پانصد مناتی منتشر شده است. در تصویر زیر میتوانید تمام این اسکناس ها را مشاهده بفرمایید. توجه داشته باشید که تنها اسکناس های ارزشمند و معتبر ترکمنستان همین اسکناس های جدید میباشند.

اسکناس های جدید منات ترکمنستان
اسکناس های جدید و معتبر منات ترکمنستان

علاوه بر اسکناس های فوق اسکناس 500 مناتی جمهوری ترکمنستان نیز موجود و معتبر میباشد. تصویر این اسکناس در ادامه آورده میشود. توجه کنید که تنها اسکناس معتبر با نقش رئیس جمهور ترکمنستان همین اسکناس 500 مناتی بوده و سایر اسکناسها ارزشی ندارند..

اسکناس 500 منات نرکمنستان
اسکناس 500 مناتی ترکمنستان

ارزش و قیمت منات ترکمنستان چقدر است؟

متاسفانه به دلیل نظام بسته مالی و محدودیت های جمهوری ترکمنستان قیمت واحد پول ترکمنستان شفاف و دقیق نمیباشد. در سال 2009 با توجه به تورم شدید و کاهش ارزش پول ملی این کشور، چندین صفر از پول این کشور حذف گردید. هدف دولت این بود که هر دلار آمریکا معادل 2.85 منات ترکمنستان گردد. ولی این نرخ تبدیل به مرور زمان و با تورم افزایش یافته است.

قیمت رسمی منات ترکمنستان

در حال حاضر قیمت رسمی هر منات ترکمنستان معادل 0.29 دلار آمریکا میباشد. یعنی به عبارت دیگر هر 100 دلار آمریکا معادل 350 منات ترکمنستان میشود. توجه داشته باشید که این نرخ رسمی منات در خود کشور ترکمنستان میباشد و قیمت آن در خارج از این کشور متفاوت است. دولت ترکمنستان برای تبدیل ارز در داخل این کشور محدودیت های زیادی وضع کرده است و امکان تبدیل ارز در مبالغ بالا وجود ندارد.

قیمت منات ترکمنستان در بازار سیاه

همان طور که گفته شد قیمت منات ترکمنستان در بازار های غیر رسمی متفاوت با قیمت رسمی آن است این تفاوت قیمت دقیقا مشابه اتفاقی است که در ایران نیز رخ میدهد. در ایران هر دلار آمریکا معادل 4200 تومان از طرف دولت قیمت گذاری شده بود. ولی نرخ واقعی آن بعضا تا تا 19000 تومان و بعد ها 30000 هزار تومان نیز قیمت گذاری شد.

برای منات ترکمنستان نیز طبق نرخ رسمی و در صرافی های دولتی این کشور به ازای هر دلار آمریکا 3.5 منات ترکمنستان دریافت میکنید. تبدیل منات به دلار در صرافی های رسمی این کشور به مقدار محدود فقط توسط گردشگران خارجی امکان پذیر است. برای این منظور شما نیاز به سفر به این کشور ، رزرو هتل در ترکمنستان و تهیه بلیت رفت و برگشت دارید. برای رزرو هتل در ترکمنستان با قیمت مناسب میتوانید ار خدمات بوکینگ98 استفاده کنید.

محاسبه قیمت منات ترکمنستان

قیمت منات ترکمنستان در بازار ایران بسته به نرخ دلار آمریکا متفاوت میباشد.  به طور معمول هر دلار آمریکا معادل 18 تا 22 منات ترکمنستان قیمت دارد. به عبارت دیگر هر 100 دلار آمریکا معادل 1800 تا 2200 منات ترکمنستان در بازار تهران قیمت گذاری میشود. حال اگر نرخ دلار در بازار ایران مثلا سی هزار تومان باشد، نرخ هر منات ترکمنستان از فرمول زیر محاسبه مشود.

 نرخ غیر رسمی و واقعی منات ترکمنستان=(18 تا 22) (تقسیم بر) (قیمت دلار در بازار ایران به تومان)

بنابر این اگر نرخ دلار در بازار مثلا 30000 تومان باشد داریم:

1667 تا 1364 تومان=(18 تا 22) (تقسیم بر) (30000 تومان)

با توجه به عدم شفافیت قیمت این واحد پولی در کشور ایران، بستر مناسبی برای کلاهبرداری ایجاد گردیده است. لذا به متقاضیان این واحد پولی توصیه میشود برای تهیه این واحد پولی به منابع معتبر مراجعه نمایند.
آیا امکان انجام معاملات با منات ترکمنستان وجود دارد؟
به دلیل نظام بسته مالی و عدم امکان تبدیل ارز، انجام معاملات با این واحد پولی بسیار پر خطر میباشد. در صورتی که در انجام معاملات بزرگ با پیشنهاد دریافت این ارز به عنوان وجه معامله مواجه شدید، محتاط باشید. نرخ تبدیل این واحد پولی در اکثر سایت های قیمت دهی ارز به غلط درج شده است. از این رو افراد سودجو با نشان دادن نرخ تبدیل سایتها، ارزشی بسیار فراتر از قیمت منات را ارائه میدهند.
آیا امکان تبدیل این واحد پولی در صرافی های ترکمنستان وجود دارد؟

بسیاری از صرافی های عشق آباد از تبدیل منات در مقادیر بالا اجتناب میکنند. بنابراین اگر به دنبال راهی برای تبدیل منات خود در ترکمنستان به دلار هستید گزینه صرافی های رسمی مناسب نمیباشد. شاید تبدیل این واحد پولی به کالا یا دیگر خدمات درون این کشور گزینه بهتری نسبت به تبدیل مستقیم باشد.

آیا امکان سفر به ترکنستان وجود دارد؟

در حال حاضر کلیه مرزهای زمینی و های به کشور ترکمنستان به دلیل بحران کرونا بسته میباشد. بنابراین در شرایط فعلی امکان صدور ویزا و سفر به کشور ترکمنستان وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید