همه چیز درباره قیمت لیر ترکیه و راه های تهیه آن

در این سایت قیمت لیر ترکیه که به لیره یا تِله نیز مشهور است به صورت روزانه ارائه میشود. همچنین اطلاعات کاملی درباره قیمت لیر به تومان و نرخ تبدیل لیره به دالر ارائه می کنیم. علاوه بر این بهترین و ارزانترین راه های تهیه و خرید لیره ترکیه را برای شما  شرح میدهیم. در انتها نیز مشخصات ظاهری و ویژگی های تمام اسکناس های لیر معتبر در ترکیه را مشاهده  خواهید کرد.

دسترسی سریع به بخش های مختلف مقاله

ترکیه مقصد گردشگری و کاری بسیاری از ایرانیان است. با توجه به نیاز آنها به این واحد پولی و آگاهی از قیمت لیره و خرید لیر، در مواردی مانند رزرو هتل در استانبول ، مطالعه مطالب این مقاله میتواند برای شما مفید باشد. برای دسترسی راحت تر میتوانید بر روی هر یک از بخش های زیر کلیک کنید.

قیمت لیره ترکیه به تومان و نرخ تبدیل لیر به دلار

با وجود اقتصاد قوی و رو به رشد ترکیه همچنان ارزش لیر این کشور ثبات مناسبی ندارد. هر چند دیگر از آن افت و خیزهای عجیب دهه قبل خبری نیست.
در حال حاضر نرخ  تبدیل دالر به لیره 5.95 میباشد.  بدین ترتیب هر 100 دلار آمریکا معادل 595 لیر ترکیه ارزش دارد. یا به عبارت دیگر هر لیر ترکیه برابر است با 0.17 دلار آمریکا

  • نرخ تبدیل قیمت دلار به لیره =  5.95
  • نرخ تبدیل قیمت لیره به دلار=  0.17

با داشتن نرخ تبدیل دلار به لیره و همچنین قیمت ریالی دلار آمریکا در بازار ایران به راحتی میتوان قیمت واقعی لیر ترکیه را به دست آورد. به طور مثال اگر هم اکنون هر دلار آمریکا به قیمت 13000 تومان در بازار خرید و فروش شود. قیمت لیر برابر است با:

قیمت دلار در بازار{ضرب در} نرخ تبدیل لیر به دلار= قیمت  لیر ترکیه به تومان

13000 * 0.17 = 2210 Tomans

قیمت دلار آمریکا در بازار {تقسیم بر} نرخ تبدیل دلار به لیره =قیمت لیره ترکیه به تومان

13000 / 5.95 = 2210 Tomans

شما میتوانید برای اطلاع از قیمت دقیق لیر ترکیه در بازار به صرافی های مجاز مراجعه کنید. همچنین برای آگاهی از نرخ تبدیل دلار به لیره به اینجا کلیک کنید.

چگونه لیر ترکیه تهیه کنیم؟

با توجه به نیاز مسافران و گردشگران به خرید لیره ترک و آگاهی از قیمت لیر در این بخش به معرفی بهترین راه های تهیه این ارز میپردازیم. برای تهیه لیر ترکیه چند راه وجود دارد. این راه ها شامل تهیه مستقیم لیر در بازار ایران و یا تبدیل ارزهای واسطه در خود ترکیه به لیره میباشد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر روش میپردازیم.

تهیه لیر ترکیه در ایران به تومان

یک از راحت ترین و کم دردسر ترین راه های تهیه لیره ترک، تهیه آن در بازار ایران میباشد. شما میتوانید با مراجعه به برخی صرافی های مجاز به راحتی این ارز پر مصرف را تهیه کنید. متاسفانه لیر ترکیه به صورت مستقیم در صرافی های دولتی ارائه نمیگردد. بنابراین برای تهیه آن میباید به صرافی های خصوصی مراجعه کرد.

تهیه دلار آمریکا در ایران و تبدیل آن به لیر در ترکیه

از دیگر روش هایی که میتوان برای تهیه لیر استفاه کرد. تبدیل دلار و سایر ارز های پرکاربرد به لیر میباشد. توجه داشته باشید که در این حالت حتما باید به نرخ تبدیل ارز شما به لیر توجه شود.

از کجا لیر با قیمت مناسبتر تهیه کنیم؟

متاسفانه در اکثر مکان های توریستی کشور ترکیه ، به عنوان مثال میدان تکسیم استانبول یا فرودگاه، نرخ تبدیل عادلانه ای برای تبدیل دلار به لیر ارئه نمیگردد. بنابراین اگر قصد تبدیل ارز خود و خرید لیر در ترکیه را دارید باید همواره به نرخ تبدیل مندرج بر روی تابلو صرافی توجه نمایید. در این مواقع هر چقدر ریت تبدیل قیمت لیر به دلار پایین تر باشد آن صرافی مقدار بیشتری لیر در ازای دلار در اختیار شما قرار میدهد.

صرافی های ترکیه

در شهر استانبول از جمله مکانهایی که نرخ مناسبتری برای تبدیل دلار به لیر و خرید لیر ارائه میدهد میتوان بازار بزرگ اشاره کرد. همچنین مناطقی مانند میدان تکسیم و فرودگاه استانبول و همچنین صرافی های نامعتبر خصوصی مکان مناسبی برای تبدیل ارز شما نیست. در صورت مراجعه به این مکانها قیمت لیره برای شما گران تمام می شود!

همواره توجه داشته باشید که خرید و فروش ارز در صرافی ها هیچگونه کارمزد اضافه بر نرخ تبدیل ارائه شده ندارد. بنابراین اگر فروشنده از شما کارمزد تبدیل ارز مطالبه نمود به صرافی دیگری مراجعه کنید.

تبدیل دلار آمریکا به لیر در فروشگاه های معتبر

روش غیر مستقیم ولی جالب دیگری وجود دارد  که میتواند در رقم های پایین و با قیمت لیر مناسب برای تبدیل ارز کارساز باشد. این روش استفاده از خدمات برخی فروشگاه ها و برند های معتبر میباشد. در فروشگاه ها و برند های بین المللی استانبول  شما میتوانید برای خرید کالا دلار یا یورو بپردازید. این فروشگاه ها باقی پول شما را به صورت لیر ترکیه با یک نرخ تبدیل مناسب پس میدهند. از جمله این برند های معروف میتوان به  برند زارا اشاره کرد. توجه داشته باشید که این روش تنها برای تبدیل پول به مقدار کم مناسب است. همچنین شما باید حتما در ازای این خدمات محصولی خریداری کنید.

تبدیل دلار به لیره در زارا
خرید ازفروشگاه های بین المللی و تبدل ارز

انواع پول های ترکیه و مشخصات ظاهری آنها

ارز رایج ترکیه، لیره، به دو صورت اسکناس و سکه موجود است. در این بخش تصاویر واضح و ویژگی های ظاهری لیره ترکیه را به طور کامل برای شما شرح دهیم. افراد شیاد و کلاهبردار دربسیاری از مواقع پول های تقلبی یا باطل شده در اختیار ایرانیان در ترکیه قرار میدهند. بنابر این بهتر است درصورت مشکوک شدن به آنها ظاهر پول ها را با عکسهای این بخش مقایسه کنید.

اسکناس 200 لیره ای

اسکناس 200 لیره ای بزرگترین و با ارزشترین اسکانس لیره چاپ شده میباشد. این اسکناس بنفش رنگ دارای ابعاد 160 در 72 میلیمتر میباشد. تصویر روی اسکناس 200 لیره ای پرتره مصطفی کمال آتاتورک میباشد. در پشت این اسکناس نیز تصویری از یونس امره شاعر شهیر ترکیه نقش بسته است.

هر 200 لیر چند تومان میشود؟
اسکناس 200 لیره ای

اسکناس 100 لیره ای

دومین اسکناس ارزشمند ترکیه اسکناس 100 لیره ای میباشد. این اسکناس آبی رنگ در ابعاد 154 در 72 میلیمتر چاپ میشود. تصویر رویه این اسکناس آتاتورک بنیانگذار ترکیه نوین میباشد. در پشت این اسکناس تصویر مصطفی بوحیرزاده آهنگ سرا و موزیسین مشهور ترکیه ای نقش بسته است.

هر صد لیر چند تومان است؟
اسکناس 100 لیره ای

اسکناس 50 لیره ای

اسکناس ارزشمند بعدی 50 لیره ای میباشد. اینم اسکناس نارجی رنگ دارای اندازه 148 در 68 میلیمتر میباشد. تصور روی این اسکناس همانند سایر اسکناس های ترک آتاتورک میباشد. در پشت این اسکناس نیز عکس فاطما عالیه اولین رمان نویس زن ترکیه نقش بسته است.

شکل 20 لیره ای
قیمت اسکناس 50 لیری

اسکناس 20 لیره ای

اسکناس 20 لیره ای به رنگ سبز میباشد. این اسکناس دارای ابعاد 142 در 68 میلی متر بوده و منقش به تصویر آتاتورک میباشد. در پشت این اسکناس پرتره معمار کمال الدین آرشیتکت و طراح مشهور ترکیه ای میباشد. تهیه لیر به صورت 20 الیره ای اگر

قیمت 20 لیره ای
اسکناس 20 لیری

اسکناس 10 لیری

اسکناس بعدی اسکناس 10 لیره ای میباشد. این اسکناس قرمز رنگ در ابعاد 134 در 64 چاپ میشود. تصویر روی این اسکناس عکس آتاتورک و تصویر پشت آن آهیت آرف ریاضیدان مشهور ترکیه ای میباشد. با کاهش قیمت لیر این اسکناس هم ارزش سابق خود را از دست داده است.

10 تله ای
اسکناس 10 لیره ای

اسکناس 5 لیره ای

اسکناس 5 لیره ای کوچکترین و کم ارزشترین اسکناس چاپ شده در ترکیه میباشد. این اسکناس در دو رنگ ارغوانی و قهوه ای چاپ میشود و هر دوی آنها معتبر میباشند. ابعاد این اسکناس 130 در 64 است. در شکل زیر نمونه های این اسکناس دیده میشود. قیمت لیر  به دلار برای 10 لیره ای حدود 1 دلار میباشد.

قیمت 5 لیری به تومان
اسکناس 5 لیره ای

کروس و انواع سکه های معتبر در ترکیه

علاوه بر لیر ، کروس مکمل واحد پول ترکیه میباشد. بدین صورت که هر 100 کروس معادل یک لیر ترکیه ارزش دارد. برای مبادله پولی زیر 1 لیر ازسکه استفاده میشود. سکه های معتبر در ترکیه به 6 دسته 100 کروسی یا یک لیری، 50 کروسی ، 25 کروسی، 10 و 5 ، و 1 کروسی تقسیم میشوند. در شکل زیر نمونه های این سکه ها نمایش داده شده است. از لحاظ کاربردی تهیه لیر از کروس بهتر بوده و کاربرد بیشتری دارد.

کروس ترکیه و قیمت آن
انواع سکه کروس ترکیه

تاریخچه لیر ترکیه و نرخ تبدیل لیره به دالر در گذر زمان

اولین بار لیر ترکیه در سال 1923  و همزمان با تاسیس ترکیه جدید به چاپ رسید. در آن زمان لیره منقش به تصویر مصطفی عصمت اینینو یکی از مشاهیر ترکیه جدید بود. قیمت هر 100 لیر ترکیه در آن زمان معادل 40 دلار آمریکا (هر دلار معادل 2.5 لیره) بود. قیمت لیره ترکیه در طول چند سال ابتدایی پس از انتشار آن به تقریبا ثابت بود. از سال 1966 به مرور این واحد پولی ارزش اولیه خود را از دست داد.

اسکناس یک میلیون لیره ای
یک میلیون لیره ای باطل شده

قیمت لیر ترکیه، زمانی کم ارزشترین پول جهان!

سال 1966 قیمت لیره ترکیه شاهد اولین افت قابل ملاحظه بود. به طوری که در این سال هر دالر آمریکا معادل 9 لیر ترکیه قیمت گذاری میشد. از این سال به بعد هرساله ارزش این واحد پولی به مقدار قابل ملاحظه ای افت میکرد. در سال 1980 هر 100 لیر با افتی 10 برابری نسبت به دهه قبل تنها 9 دلار آمریکا بود. اما این پایان ماجرا نبود و افت سهمگین این واحد پولی همچنان ادامه داشت!

20میلیون لیره ای قدیمی
اسکناس 20 میلیون لیره ای باطل شد

در سال 1988 هر دلار امریکا معادل 1300 لیر ترکیه ارزش داشت . این مقدار در سال 1995 برای هر دالر آمریکا معادل 45000 لیره ترک بود. این افت سهمگین قیمت لیر ترکیه همچنان با شتابی بیش از پیش تا سال 2001 ادامه داشت. در این سال شما باید برای خرید  یک دلار آمریکا 2,650,000  لیر ترکیه پرداخت میگردید . این رکود تاریخی باعث شد لیر ترکیه  به عنوان کم ارزش ترین واحد پولی جهان در کتاب رکوردهای گیینس ثبت شود.

ظهور لیر جدید ترکیه

با کاهش تحقیر آمیز قیمت لیر ترکیه قانون گذارارن ترک در صدد حفظ ارزش پول ملی خود بر آمدند. آنها با وضع قانونی در سال 2003 اجازه حذف 6 صفر از لیر ترک را دادند. بدین ترتیب اولی سری از لیر جدید ترکیه درسال 2005 به بازار عرضه شد. پول جدید عرضه شده به بازار به لیر ترک جدید مشهور گردید. همچنین هر لیر ترک جدید به  100 واحد کوچکتر به نام کروس تقسیم گردد. علاوه بر تفاوت قیمت لیر جدید و لیره قدیم شکل ظاهری واحد پولی جدید ترکیه نیز به طور کامل تغییر کرد. تمام اسکناس های جدید ترکیه منقش به تصویر مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار ترکیه جدید گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید